niedziela, 8 listopada 2015

Tonik Aspirynowy
OPIS:
 
Typ: zawiesina
Barwa: biaława
Zapach:  lekki aspirynowy
PH: 3 (odczyn: kwaśny)
Przechowywanie: w lodówce
Trwałość: 2 tygodnie
Typ cery: cera trądzikowa, z zaskórnikami
Aplikacja: wstrząsnąć przed użyciem
Stosować: rano/wieczorem na oczyszczoną skórę
Pojemność: 50 ml

Tonik Aspirynowy jest świetnym wspomagaczem w walce z trądzikiem i zaskórnikami. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma działanie przeciwzapalne tym samym sprzyja procesowi gojenia wyprysków. Ma również właściwości keratolityczne – złuszcza martwe komórki naskórka oraz pomaga oczyścić pory z zaskórników.  

DZIAŁANIE:  
 
-  przeciwtrądzikowe
-  przeciwzaskórnikowe
-  przeciwzapalne
-  keratolityczne – złuszczające, peelingujące

Sprzęt potrzebny do wykonania toniku:
- butelka 50 ml
- zlewka
- moździerz z pistlem (lub inne naczynie najlepiej z dziubkiem /zlewka)
- kliszka (używając moździerza)
- waga (lub dokładnie odważona ilość wody w drugiej zlewce)
 
Cały sprzęt powinien być zdezynfekowany (spirytusem, sparzony wrzątkiem - szklane utensylia lub specjalnym płynem do dezynfekcji).

RECEPTURA (50 ml)

Skład:
- 7 -10 tabletek Aspiryny (ja wzięłam 7 tabletek)
-  woda destylowana lub dwukrotnie przegotowana lub dowolny hydrolat 50 ml
- gliceryna (opcjonalnie)
- olejek pichtowy/z drzewa herbacianego (opcjonalnie)

Oczywiście tonik można zrobić w większej ilości aczkolwiek uważam, że nie ma to sensu. Trwałość toniku jest dość krótka także ciężko by było zużyć np. całe 100 ml. Jeśli jednak ktoś chce po prostu podwajamy ilość.

Wykonanie: 
I Sposób (przy użyciu moździerza)
Wrzucamy tabletki do moździerza, zwilżamy wodą dodając jej niewiele. Tabletki zaczną się rozpadać. Następnie rozcieramy pistlem. Dolewamy częściami wodę. I przelewamy do butelki postawionej na wadze. Czynność powtarzając do uzyskania 50 ml. Po zakręceniu wstrząsamy butelką. 

Wymaga to pewnej wprawy, dlatego kompletnie ułatwiając sobie działanie podam prostszy sposób. 

II Sposób
Najlepiej posiadać 2 zlewki. W jednej odmierzyć 50 ml. Do drugiej wrzucić tabletki, zwilżyć lekko, rozetrzeć łyżeczką, dolać połowę wody przenieść do butelki, dolać drugą połowę wody popłukując zlewkę i przelać do butelki.Dodatkowe Informacje: 
Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) trudno rozpuszcza się w wodzie, a w takiej ilości wody się nie rozpuści tworzy, więc zawiesinę. Dlatego należy zawsze wstrząsnąć przed użyciem.

Jeśli chcemy by tonik był bardziej nawilżający można dodać glicerynę lub olejek pichtowy/z drzewa herbacianego by miał dodatkowe właściwości antybakteryjne.

Przy cerze wrażliwej lub z aktywnym trądzikiem polecałabym stosować tonik przemywając bardzo delikatnie, ponieważ drobinki tabletek mogą podrażnić skórę.
 
Uwielbiam ten tonik świetnie łagodzi stany zapalne i peelinguje skórę. Może wywołać uczucie ściągnięcia dlatego po użyciu dobrze jest zastosować krem lub olejek.


1 komentarz: