środa, 28 października 2015

Składniki: Kwas Alfa-Liponowy

Zapewne niewiele z Was słyszało o takowym kwasie. Chciałabym Wam przybliżyć troszkę ten oto ciekawy specyfik.


Kwas α-liponowy (Alpha Lipoic Acid) jest naturalnym składnikiem mitochondriów roślin i zwierząt oraz niezbędnym kofaktorem przy procesach metabolicznych. W kosmetykach znajduje zastosowanie ze względu na bardzo wysoką aktywność antyoksydacyjną. Kwas bardzo łatwo przenika do głębszych warstw skóry szybko osiągając wysoką koncentrację. Wewnątrz niej chroni przed skutkami działania promieniowania UV oraz przed wpływem wolnych rodników. Ze względu na swoją budowę rozpuszczalny jest zarówno w olejach jak i w wodzie dzięki czemu może reagować w środowisku wodnym jak i wewnątrz błony komórkowej.
Ma silne działanie ochronne w stosunku do witaminy C i E, synergistyczne z witaminą A oraz koenzymem Q10. Dzięki połączeniu ze stabilną witaminą C oraz sylibiną (flawonoid występujący naturalnie w nasionach ostropestu) jest wyjątkowo skuteczny w walce z wolnymi rodnikami.

Działanie Kwasu Alfa Liponowego:


* silne działanie antyoksydacyjne - ok 100 razy większe niż witamina C
* przeciwzmarszczkowe - chroni włókna kolagenu poprzez spowalnianie glikacji białek
* rozjaśniające przebarwienia
* zwęża pory skóry
* reguluje wydzielanie melaniny
* chelatuje metale ciężkie, chroniąc np. witaminę C
* przeciwzapalne - hamuje działanie interleukin
* działa fotoochronnie
* pomaga witaminie A przekształcić się w skórze w czysty kwas retinowy
* hamuje apoptozę [zaprogramowaną śmierć] komórek
* zwiększa powstawanie glutationu – stosowanie wewnętrzne

Wskazania:

* skóra starzejąca się
* cera szara, bez blasku
* cera z tendencją do powstawania przebarwień
* dla osób korzystających z solarium
* skóra trądzikowa szczególnie trądzik grudkowo-krostkowy
* skóra naczynkowa z popękanymi naczynkami lub czerwieniąca się przy zmianach temperatury otoczenia, płytko ukrwiona - niskie stężenia
* do preparatu można dodać witaminę A w kroplach dla zwiększenia działania

W jako składnik kosmetyczny występuje w postaci żółtych, drobnych kryształków, dobrze rozpuszczalnych w olejach (przy stężeniach 1-5% zalecane jest rozpuszczenie w ciepłym oleju), a także w postaci liposomów (są one nośnikami transportującymi substancje aktywne w głąb skóry. Strukturalnie podobne do błony białkowo-lipidowej łatwo wnikają w głąb skóry i wewnątrz niej uwalniają niesiony przez siebie materiał).

Przechowywanie. Surowiec należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach w temperaturze pokojowej, chronić przed wilgocią i bezpośrednim źródłem światła.


Kwas  alfa-liponowy wchodzi w skład Serum Antyoksydacyjnego, którego przepis znajdziecie --> tutaj.

sobota, 24 października 2015

Domowa Maseczka Aloesowa.

 

W domu mamy wiele kwiatów i roślin doniczkowych, warto również zapatrzeć się w roślinkę znaną od wieków z wielu drogocennych właściwości. Mowa oczywiście o aloesie! :) 

Działanie na skórę

Sok z aloesu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Pomaga leczyć trądzik, wszelakie rany, jest świetny do stosowania miejscowego na oparzenia, otarcia skóry, łuszczyce i ugryzienia owadów. Działa przeciwświądowo, ma właściwości ściągające. Zwiększa syntezę kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność naskórka. Mukopolisacharydy i ligniny zawarte w soku nadają mu zaś właściwości nawilżające, ułatwiające wiązanie wody w skórze, zapobiegając jej przesuszaniu. Aloes wpływa również na regenerację cebulek włosowych i poprawia kondycję włosów.

Polecam zrobić własnoręcznie maseczkę z aloesowego żelu. Roślinka najlepsza jest około 3letnia, liście najlepiej wybrać te największe i najbardziej mięsiste (im grubsze tym cenniejsza ich zawartość).



Przepis:

Składniki:
- 1-3 liście aloesu
- 1-2 łyżki miodu (opcjonalnie)

Wykonanie:
Ze świeżo ściętych liści aloesu należy wydrążyć miąższ i dokładnie go rozdrobnić lub zmiksować. Opcjonalnie dodać pozostałe składniki wymieszać i nałożyć np. za pomocą pędzelka na oczyszczoną twarz (omijając okolice oczu), dłonie lub włosy. Zmyć ewentualną pozostałość po ok. 20 minutach.
Może się pojawić uczucie ściągnięcia, dlatego po zastosowaniu maseczki dobrze jest nałożyć krem lub olejek.  


 


 Uczulenie?
Aloes nie powinien podrażniać czy uczulać, jednak jak zawsze polecam zrobić próbę uczuleniową. Warto uważać na skórkę aloesu . W niej znajduje się aloina - gorzka substancja, która chroni roślinę przed drobnoustrojami . To właśnie ona może podrażniać skórę. 

***

Maseczkę można wzbogacić i innymi produktami (np. cytryna, ogórek, oliwa z oliwek, jogurt naturalny) w zależności od upodobań.
Również sam miąższ i sok można dodać do gotowych maseczek, jak i odżywek czy szamponu. Zastosowanie jest wszelakie.

niedziela, 18 października 2015

Składniki: Kwas Hialuronowy

Na blogu co jakiś czas również będą pojawiać się wpisy, które być może rozjaśnią Wam wątpliwości i poszerzą wiedzę dotyczącą półproduktów, poszczególnych składników, które są stosowane w kosmetyce, jak i również w mojej recepturze. Na pierwszy ogień idzie kwas hialuronowy jakże popularny ostatnimi czasy.
 

Kwas hialuronowy (HA) należy do grupy związków nazywanych glukozaminoglikanami. Obok kolagenu jest najważniejszym składnikiem naszej skóry (50% całkowitej ilości kwasu w organizmie), znajduje się także w tkance łącznej, stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych, płynach ustrojowych. Zawartość kwasu w skórze maleje wraz z wiekiem, co jest jedną z przyczyn zmian zawartości wody w skórze. Również promieniowanie UV powoduje dramatyczne zmiany w jego rozłożeniu i dystrybucji . Wraz ze zmniejszającą się ilością HA w skórze, włókna kolagenowe dezorganizują się co prowadzi do charakterystycznych zmian starczych.
Działanie nawilżające kwasu związane jest z bardzo silnymi właściwościami higroskopijnymi. HA w naturalny sposób osłania skórę, tworząc film na jej powierzchni. Ma doskonałe właściwości łagodzące, skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia, nadmiernie wysuszoną. Wygładza, poprawia elastyczność, ujędrnia. Dobrze nawilżona warstwa rogowa naskórka staje się bardziej przepuszczalna dla substancji czynnych. Unikalną właściwością kwasu hialuronowego jest wysoka zdolność wiązania wody i jej zatrzymywania, również w kosmetyku. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać 200-500 cząsteczek wody. Dzięki temu spełnia zasadniczą rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej. Kwas hialuronowy nie tylko chroni skórę przed wysychaniem, ale także wzmacnia jej właściwości ochronne.


W kosmetyce i dermatologii stosowana jest stabilna postać kwasu hialuronowego jakim jest hialuronian sodu czyli sól sodowa kwasu hialuronowego. Jest to substancja biozgodna, nietoksyczna, niedrażniąca i nie powodująca alergii. Hialuronian stosowany w preparatach kosmetycznych może również posiadać różne ciężary cząsteczkowe, co determinuje jego przenikalność przez barierę warstwy rogowej i zarazem właściwości kosmetyczne. 

Wyróżnia się następujące typy hialuronianu sodu:

* wielkocząsteczkowy (HMW - High Molecular Weight) - o cząsteczkach powyżej 1 MDa (1 milion daltonów), które nie przenikają przez warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu tworzy film na powierzchni skóry, powodując lokalnie silne podwyższenie wilgotności warstwy rogowej naskórka, co powoduje jego jedwabistą gładkość. Zwiększa również przepuszczalność naskórka co skutkuje zwiększeniem przenikania substancji czynnych w głąb skóry.
* małocząsteczkowy (LMW - Low Molecular Weight) - o cząsteczkach poniżej 1 MDa ( średnio ok. 0,5 MDa), które wnikają w warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu działa nawilżająco, zwiększa przenikanie substancji czynnych oraz wpływa na fizjologię keratynocytów i fibroblastów.
* kwas małocząsteczkowy typu SLMW (Super Low Molecular Weight) - cząsteczkach poniżej 50 tys. daltonów (średnia wielkość to 3 - 10 tys. daltonów), który przenika przez barierę warstwy rogowej do skóry właściwej wpływając na jej fizjologię.
W celu optymalizacji efektów działania kwasu warto stosować roztwór zawierający te 3 rodzaje kwasu o różnej masie cząsteczkowej.

Kwas, który możemy zakupić w różnych sklepach internetowych jest roztworem HA zwykle 1,0% -1,5%. To bezbarwna, przezroczysta, higroskopijna ciecz o konsystencji gęstego żelu. Zawiera minimalną ilość konserwantów, które jednak mogą podrażnić skórę alergiczną. Zawsze należy zrobić próbę uczuleniową czy dany składnik nas nie uczula! 
Kwas jest dostępny również w postaci czystego proszku jako produkt 100%, bez konserwantów. W takim wypadku należy połączyć go z wodą destylowaną w stężeniu 0,1-1,0% 

Kwas hialuronowy należy do grupy związków nazywanych glukozaminoglikanami. Jego pH wynosi 6,0 - 8,0, jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie, słabiej w roztworach wodno-alkoholowych. Należy go przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach w lodówce i chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.

czwartek, 15 października 2015

Domowy Naturalny Peeling Kawowy

 

Działanie peelingu kawowego uwarunkowane jest zawartością kofeiny w kawie, ale i nie tylko.
Kofeina przenikając przez skórę ma właściwości pobudzające, poprawiające mikrokrążenie krwi, dotlenia komórki skóry, wpływa na wydalanie toksyn, aktywuje lipolizę i wydalanie toksyn, wspomaga tym samym rozpad tkanki tłuszczowej. Oprócz tego sam peeling przepięknie ujędrnia i wygładza skórę pozbawiając ją martwych komórek naskórka, stymuluje procesy regeneracji. Uwielbiam go stosować i polecam każdemu!
Peeling można stosować  na twarz jak i całe ciało (ja stosuję głównie na dolną część ciała). Do twarzy może być zbyt mocny. Jeśli ktoś preferuje mocne zdzieracze to  jak najbardziej polecam, posiadaczkom skóry delikatnej, skłonnej do podrażnień raczej niekoniecznie.

Przepisów na taki peeling jest mnóstwo! I naprawdę mamy dowolność w wykonaniu, która zależy od naszych preferencji i upodobań. Użyć można samej kawy, w połączeniu z ulubionym żelem pod prysznic czy stworzyć kompozycję z naturalnych składników w dowolnych proporcjach.  Ja przedstawiam Wam moją ulubioną kompozycję i zachęcam do wykonania i przetestowania! ;)

PRZEPIS:

Składniki:
- kawa
- oliwa z oliwek
- olej kokosowy
- miód
- woda
- cynamon (opcjonalnie)
- olejek waniliowy lub inny (opcjonalnie)   

Oczywiście potrzebna będzie jakaś miseczka, łyżki oraz opakowanie – słoik, opakowanie po kosmetyku itp.



Wykonanie: 
Kawę można zalać małą ilością wrzątku, jednak nie jest to konieczne na pewno w takiej wersji łatwiej będzie wymieszać składniki. Ja to pominęłam.

Wszystko razem mieszamy najpierw polecam dodać sypkie produkty, wymieszać, dodać trochę wody i pozostałe składniki. Jeśli peeling jest zbyt gęsty lub nie trzyma się przysłowiowej kupy to należy dodawać częściami wodę do uzyskania pożądanej konsystencji.
Ilości składników nie podaję ponieważ wszystko dodaje na oko, konsystencja może być bardziej lub mniej rzadka wszystko zależy kto co lubi, najlepsza jest taka niezbyt gęsta i niezbyt rzadka by przy nakładaniu nie stracić większej ilości produktu. 






Ciemna strona mocy…
Brodzik czy wanna po użyciu peelingu może wyglądać jak teksańska kawowa masakra! Niestety niektóre kawy mocno brudzą powierzchnie, a inne nie. Nie wiem dokładnie od czego to zależy trzeba po prostu trafić na taką, po której nie trzeba będzie szorować prysznica. Kawa również może zapychać rury. Także polecałabym używać oszczędnie tzn tyle ile faktycznie trzeba i nie przesadzać z ilością nakładanego peelingu.

Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na kofeinę
- skóra skłonna do podrażnień, podrażniona
- skóra naczynkowa
- przerwana ciągłość skóry, wszelakie rany
- trądzik aktywny
- niewydolność żylna, pojawiające się pajączki
- ciąża, laktacja