sobota, 24 października 2015

Domowa Maseczka Aloesowa.

 

W domu mamy wiele kwiatów i roślin doniczkowych, warto również zapatrzeć się w roślinkę znaną od wieków z wielu drogocennych właściwości. Mowa oczywiście o aloesie! :) 

Działanie na skórę

Sok z aloesu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Pomaga leczyć trądzik, wszelakie rany, jest świetny do stosowania miejscowego na oparzenia, otarcia skóry, łuszczyce i ugryzienia owadów. Działa przeciwświądowo, ma właściwości ściągające. Zwiększa syntezę kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność naskórka. Mukopolisacharydy i ligniny zawarte w soku nadają mu zaś właściwości nawilżające, ułatwiające wiązanie wody w skórze, zapobiegając jej przesuszaniu. Aloes wpływa również na regenerację cebulek włosowych i poprawia kondycję włosów.

Polecam zrobić własnoręcznie maseczkę z aloesowego żelu. Roślinka najlepsza jest około 3letnia, liście najlepiej wybrać te największe i najbardziej mięsiste (im grubsze tym cenniejsza ich zawartość).Przepis:

Składniki:
- 1-3 liście aloesu
- 1-2 łyżki miodu (opcjonalnie)

Wykonanie:
Ze świeżo ściętych liści aloesu należy wydrążyć miąższ i dokładnie go rozdrobnić lub zmiksować. Opcjonalnie dodać pozostałe składniki wymieszać i nałożyć np. za pomocą pędzelka na oczyszczoną twarz (omijając okolice oczu), dłonie lub włosy. Zmyć ewentualną pozostałość po ok. 20 minutach.
Może się pojawić uczucie ściągnięcia, dlatego po zastosowaniu maseczki dobrze jest nałożyć krem lub olejek.  


 


 Uczulenie?
Aloes nie powinien podrażniać czy uczulać, jednak jak zawsze polecam zrobić próbę uczuleniową. Warto uważać na skórkę aloesu . W niej znajduje się aloina - gorzka substancja, która chroni roślinę przed drobnoustrojami . To właśnie ona może podrażniać skórę. 

***

Maseczkę można wzbogacić i innymi produktami (np. cytryna, ogórek, oliwa z oliwek, jogurt naturalny) w zależności od upodobań.
Również sam miąższ i sok można dodać do gotowych maseczek, jak i odżywek czy szamponu. Zastosowanie jest wszelakie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz