niedziela, 18 października 2015

Składniki: Kwas Hialuronowy

Na blogu co jakiś czas również będą pojawiać się wpisy, które być może rozjaśnią Wam wątpliwości i poszerzą wiedzę dotyczącą półproduktów, poszczególnych składników, które są stosowane w kosmetyce, jak i również w mojej recepturze. Na pierwszy ogień idzie kwas hialuronowy jakże popularny ostatnimi czasy.
 

Kwas hialuronowy (HA) należy do grupy związków nazywanych glukozaminoglikanami. Obok kolagenu jest najważniejszym składnikiem naszej skóry (50% całkowitej ilości kwasu w organizmie), znajduje się także w tkance łącznej, stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych, płynach ustrojowych. Zawartość kwasu w skórze maleje wraz z wiekiem, co jest jedną z przyczyn zmian zawartości wody w skórze. Również promieniowanie UV powoduje dramatyczne zmiany w jego rozłożeniu i dystrybucji . Wraz ze zmniejszającą się ilością HA w skórze, włókna kolagenowe dezorganizują się co prowadzi do charakterystycznych zmian starczych.
Działanie nawilżające kwasu związane jest z bardzo silnymi właściwościami higroskopijnymi. HA w naturalny sposób osłania skórę, tworząc film na jej powierzchni. Ma doskonałe właściwości łagodzące, skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia, nadmiernie wysuszoną. Wygładza, poprawia elastyczność, ujędrnia. Dobrze nawilżona warstwa rogowa naskórka staje się bardziej przepuszczalna dla substancji czynnych. Unikalną właściwością kwasu hialuronowego jest wysoka zdolność wiązania wody i jej zatrzymywania, również w kosmetyku. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać 200-500 cząsteczek wody. Dzięki temu spełnia zasadniczą rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej. Kwas hialuronowy nie tylko chroni skórę przed wysychaniem, ale także wzmacnia jej właściwości ochronne.


W kosmetyce i dermatologii stosowana jest stabilna postać kwasu hialuronowego jakim jest hialuronian sodu czyli sól sodowa kwasu hialuronowego. Jest to substancja biozgodna, nietoksyczna, niedrażniąca i nie powodująca alergii. Hialuronian stosowany w preparatach kosmetycznych może również posiadać różne ciężary cząsteczkowe, co determinuje jego przenikalność przez barierę warstwy rogowej i zarazem właściwości kosmetyczne. 

Wyróżnia się następujące typy hialuronianu sodu:

* wielkocząsteczkowy (HMW - High Molecular Weight) - o cząsteczkach powyżej 1 MDa (1 milion daltonów), które nie przenikają przez warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu tworzy film na powierzchni skóry, powodując lokalnie silne podwyższenie wilgotności warstwy rogowej naskórka, co powoduje jego jedwabistą gładkość. Zwiększa również przepuszczalność naskórka co skutkuje zwiększeniem przenikania substancji czynnych w głąb skóry.
* małocząsteczkowy (LMW - Low Molecular Weight) - o cząsteczkach poniżej 1 MDa ( średnio ok. 0,5 MDa), które wnikają w warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu działa nawilżająco, zwiększa przenikanie substancji czynnych oraz wpływa na fizjologię keratynocytów i fibroblastów.
* kwas małocząsteczkowy typu SLMW (Super Low Molecular Weight) - cząsteczkach poniżej 50 tys. daltonów (średnia wielkość to 3 - 10 tys. daltonów), który przenika przez barierę warstwy rogowej do skóry właściwej wpływając na jej fizjologię.
W celu optymalizacji efektów działania kwasu warto stosować roztwór zawierający te 3 rodzaje kwasu o różnej masie cząsteczkowej.

Kwas, który możemy zakupić w różnych sklepach internetowych jest roztworem HA zwykle 1,0% -1,5%. To bezbarwna, przezroczysta, higroskopijna ciecz o konsystencji gęstego żelu. Zawiera minimalną ilość konserwantów, które jednak mogą podrażnić skórę alergiczną. Zawsze należy zrobić próbę uczuleniową czy dany składnik nas nie uczula! 
Kwas jest dostępny również w postaci czystego proszku jako produkt 100%, bez konserwantów. W takim wypadku należy połączyć go z wodą destylowaną w stężeniu 0,1-1,0% 

Kwas hialuronowy należy do grupy związków nazywanych glukozaminoglikanami. Jego pH wynosi 6,0 - 8,0, jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie, słabiej w roztworach wodno-alkoholowych. Należy go przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach w lodówce i chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz